Vinitory Premium Rulandské sivé

13,50 

Objem fľaše: 0,75l

Obsah alkoholu: 13%

Krajina pôvodu: Slovensko

Kategórie: Značka:

Popis

Víno VVD Vinitory Premium Rulandské šedé

Rulandské šedé od Víno VVD Vinitory Premium je harmonické víno zlatožltej farby s kvetnatým buketom sprevádzané vôňou dozrievajúcich lieskových orieškov.
Vína z tejto odrody bývajú sladkastej medovej vône s jemným pomarančom. Je veľmi pitné, obvykle s vyšším obsahom glycerolu i alkoholu, harmonické, vláčne s utlmeným pôsobením kyselín a s dlho trvajúcou dochuťou.

Odroda vznikla pravdepodobne púčikovou mutáciou z Rulandského modrého. S názvom Rulandské súvisí historická skutočnosť, že v roku 1711 si odrodu v opustenej záhrade všimol a neskôr aj rozširoval kupec Johann Segner Ruland. Z Francúzska, kde bolo rozšírené najmä v oblasti Champagne, sa dostalo do Nemecka, Švajčiarska a do stredoeurópskych štátov. U nás je zaregistrovaná je od roku 1941.

Rulandské šedé ( Pinot Gris, Pinot Grigio ) je asi najznámejšou odrodou v rodine Pinotov. Táto variácia (klon) Pinotu Noir je bielou francúzskou odrodou, ktorej pôvod je pravdepodobne v Burgundsku. Aj keď Gris znamená v preklade “šedý“, zrelé bobule môžu mať rôzne odtiene, od ľahkej ružovo-hnedej, až po sýtu modro-šedú farbu. Rôznofarebnosť bobúľ na jednom strapci nie je neobvyklá. V minulosti sa táto odroda práve v Burgundsku pridávala do Pinotu Noir, kde dodávala bohatosti, ale víno svojím spôsobom odľahčovala.

Vína Rulandského šedého sprevádzajú najčastejšie hutné a korenené jedlá alebo rybie špeciality, ťažšie úpravy hydiny či hustejšie polievky. Sladké výbery sú vhodné k dezertom.

Vitajte na Daruj Alko

Obsah stránky je dostupný len osobám starším ako 18 rokov. Dbáme na zodpovedné pitie alkoholu!